Paris, Milano ve Londra ‘dan sonra Avrupa’daki en önemli moda şehirlerinden birisi olarak kabul edilen Berlin, 19-22 Ocak arasında Mercedes-Benz Moda Haftası’na ev sahipliği yaptı. Şehirdeki tarihi Bebelplatz’ ta kurulan dev çadırda birçok moda evi, 2011 Sonbahar-Kış sezonu tasarımlarını 3 gün boyunca sayıları binleri bulan moda tutkunu ile buluşturarak onları fazlasıyla tatmin etmeyi başardı.

Daha önce New York’ta ve geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde yine Berlin’de Mercedes-Benz sponsorluğunda düzenlenen Moda Haftasının bu sezonki ayağında, aralarında Puma&Sakina, Hugo Boss, Escada, G-Shock gibi dünyaca ünlü markaların bulunduğu 40’tan fazla modaevinin koleksiyonu sergilendi.  Genç tasarımcıları ve hem ticari hem lüks markaları bir araya getiren organizasyona Guess Jeans, Bllack Noir, Eva & Bernard, Lever Couture gibi markalar bu yıl ilk kez görücüye çıktı.

Mercedes-Benz Moda Haftası’nın Berlin’den sonraki durağı ise New York olacak. 2011 Sonbahar koleksiyonlarının podyuma çıkacağı organizasyon, 10-17 Şubat tarihlerinde yine dünya’nın dört bir yanındaki moda severleri buluşturacak.

Adeta bir karnavala dönüşen moda haftasının açılış defilesini A&F Vandevorst markası yaparken, organizasyonun devamında da tüm dünyanın tanıdığı ünlü moda evlerinin çalışmaları teker teker podyuma çıktı.


Yeni CLS ve Karolina Kurkova

Mercedes-Benz Moda Haftası için Berlin’de bulunan top model Karolina Kurkova, yeni CLS’nin yüzü oldu. Kurkova’nın yer aldığı yeni CLS’nin çekimleri, takipçiler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.  2011 yılı ilk bahar kreasyonu için ise Milla Jovovich E Cabrio eşliğinde  kamera karşısına geçmişti.

Bu arada, genç ve yetenekli moda tasarımcılarına kendi tasarımlarını dünyaya tanıtma olanağı sunan “Designer for Tomorrow by Peek & Cloppenburg” ödülünü temmuz ayındaki moda haftasında kazanan tasarımcı Parsival Cserer, kreasyonunu moda takipçileriyle buluşturma fırsatı buldu.  Her ne kadar moda için New York ve Milano kadar popüler olmasa da, Berlin daha çok genç ve aykırı tasarımcıların çalışmalarına yer vermesi sayesinde bu şehirlerin popülaritesini yakalayacak gibi gözüküyor.

Dipnot: Der Bebelplatz

Moda Haftası’nın düzenlendiği tarihi Bebelplatz ismini, 18. Yüzyılda yaşamış, dönemin Sosyal Demokrat Partisini kuran August Bebel’den alıyor. Önemli birçok tarihi olaya tanıklık eden meydan, 2. Dünya savaşı sırasındaki ağır bombardımandan büyük hasar görmüş. Ayrıca meydan ününü nazi döneminde, sistem karşıtı yaklaşık 20.000 kitabın yakıldığı yer olmasından alıyor. Şimdilerde ise Bebelplatz, Mercedes-Benz Moda Haftasına ev sahipliği yapmasının yanında kay-kay alanı olarak da kullanılıyor. Ayrıca ünlü Alman filmi “Koş Lola Koş” ‘daki bir çok sahne bu meydanda çekilmiş.


yaşam
  • SON EKLENENLER