Bir kazayı engellemek mümkün mü? Mercedes-Benz markası bu konuda uzun yıllardır çalışmalar yapmakta ve geliştirdiği teknolojiler sayesinde kaza risklerini en aza indirgiyor. Bu konu da en önemli sistemlerden biri de BAS Plus yan trafik yardımcısı ve yaya koruma sistemi yer alıyor.

Kaza önleme sistemlerin arasında en gelişmiş sistemlerden biri olan BAS Plus teknolojisi Mercedes-Benz otomobilinizin kısa, orta ve uzun menzil radar sistemleri ve stereo kameralarından aldığı verileri çok hızlı bir şekilde işleyerek oluşabilecek bir kazayı engelliyor veya en aza indirgiyor. Peki BAS Plus teknolojisi hangi tip kazaları engelleyebiliyor derseniz? Bu teknoloji üç farklı tip (arkadan çarpma, kavşaklardan yandan çarpma ve yayaya çarpma) kazayı algılayıp, o kazaların oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

BAS Plus 4

Öndeki otomobilin aniden durması, kavşakta aniden çıkan başka bir sürücü veya yola çıkan bir yaya! Maalesef bu durumlarla her gün karşı karşıya gelmekteyiz ve bir anlık dalgınlık, geri dönülemez sonuçlara yol açabiliyor. BAS Plus sistemi otomobilinizin hızını, öndeki otomobil ile olan mesafe, kavşaktaki ve yayaların durumunu ve sürücünün tepkisini sürekli olarak analiz ediyor. Mercedes-Benz otomobilinizin bilgisayar radarlarından aldığı verileri incelemesi sonucunda potansiyel bir kaza durumu algıladığı zaman, BAS Plus sistemi sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Aynı zamanda, fren basıncını optimum düzeye gerekli olduğu zamanlarda maksimum düzeye çıkarıyor ve sürücü frene dokunduğu an en yüksek frenleme gücüne sahip olmasını sağlıyor.

BAS Plus 7

Peki sürücü hiçbir tepki vermediği zaman? Bu durumda BAS Plus sistemi tüm sesli ve görsel uyarılarına rağmen sürücü fren yapmıyorsa, sistem otomatik olarak maksimum veya optimum fren basıncını uygulamaktadır ve böylece oluşabilecek bir kaza engelleyebilmekte veya en aza indirgemektedir.

BAS Plus 5

BAS Plus yan trafik yardımcısı ve yaya koruma sistemleri hem Mercedes-Benz sahiplerine konforlu ve güvenli sürüş sağlamakta hem de, çevrelerindeki sürücü ve yayaların can güvenliğini korumaktadır.


teknoloji
  • SON EKLENENLER