Autoportre

modeller 23 May 2012
0 YORUM
0 BEĞENİ

Vladimir Nikolic, tasarım ikonu haline gelen modellerin ifadelerini taklit etmek için Mercedes-Benz Müzesi’nde iki gece geçirdi.

Mizahi “autoportre”ler
Henüz küçük bir çocukken otomobillerin ifadelerini, kendi mimikleriyle canlandırmayı düşünen sanatçı Nikolic, otomobillerin yıllanmış görünümlerini, kendi deyimiyle “bakışları”nı okul hayatı boyunca gizlice taklit etti.

2001 yılında bu oyun, Vladimir Nikolic’in gözlemlediği 16 arabanın yorumlandığı, sanatçının yaratıcılığının ve mizah anlayışının sergilendiği bir otoportre serisi halini aldı. Nicolic: “Benim ana dilimde autoportre “otoportre” anlamına gelir, bu başlığı oluştururken kelime oyunları yaparak otomobillerin fonksiyonlarının insani kimliğini andıran yönünü ortaya koymak istedim. Otomobiller metal, plastik ve lastiklerden ibaret olduğu halde, bizler otomobillerimizle güçlü, duygusal bağlar kurma eğilimindeyizdir. Karakterimizle eşleştirebildiğimiz otomobilleri tercih ederiz.” diyor.

Autoportre serisinin üzerinde çalıştığı Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde iki gece boyunca -etkileyici bir ışıklandırma eşliğinde- seçtiği Mercedes-Benz modelleri ile kendini fotoğrafladı. Nikolic karakter analizi çalışması yapar gibi, doğru açıyı keşfetmek için aracı tüm açılardan inceleyerek en dikkat çekici ifadeyi yakalamaya çalıştı. Bütün bu aşamalardan sonra duygularını ortaya çıkaran 6 model seçti.

Mercedes-Benz 300 SL
“Gerçek anlamdan güzel bir model. Hiç şüphesiz güçlü bir spor otomobil, kendini sunuş şeklini seviyorum. Seni her zaman ve her yerde yenebilecek olsam da, gücümü denemene gerek yok der gibi. Aynı zamanda martıyla olan benzerliği bir şekilde onu çekici kılıyor.”

Mercedes-Benz 220S
“Farların çevresinde bulunan metal hatlar kaşları andırıyor. Tampon ise aynı şekilde, üzgün bir yüze benziyor.”

Mercedes-Benz W 25
“Bir yarış arabası olan, W25’in hiç farı yok bu nedenle gözlerimi kapalı tuttum. Ön paneldeki ızgaraların tek bir noktada daralması dudaklarını uzatıp sevgilisini öpmeye çalışan birini anımsatıyor. Bu yüzden suratımın odak noktasını dudaklarıma vererek özü, dinamizmi ve bu çekici otomobili yansıtmaya çalıştım.”

Mercedes-Benz SLS AMG
“Aleni bir saldırganlık duygusu olmayan süper bir otomobil. Doğru bakışı yakalamak ve uygulamak zorlu bir aşamaydı fakat sonunda düşündüm ki farları net bir sakinlik hissi yaratıyor.”

Mercedes-Benz W154
“Bu otomobil gerçekten zorlu bir işti. Izgaraları dişleri hatırlatırken bir taraftan da tüyler ürpertici provakatör bir gülüşü var. “he he he, size göstereceğim” Gülümsememi saklamak istercesine ağzımı küçücük açtım ve kameraya doğru gülümsedim.”

Mercedes-Benz C-Serisi Coupé
“Ön farların dizaynı, yumuşak bir kavisle yukarı doğru agresif bir bakış atarken tampon, “çekil yolumdan” der gibi. Bütün bu görünüm otomobile her an çekip gidecekmiş havasını veriyor.”


modeller
  • SON EKLENENLER