Yoldayken bir sonraki virajı önceden görebilseniz nasıl olurdu? Sürüş davranışınızı ayarlayabilir ve tehlikeli durumları azaltabilirdiniz. Çok fazla fren yapmak zorunda kalmadan daha verimli bir yolculuk gerçekleştirirdiniz. Mercedez-Benz, emniyet, konfor ve verimliliği daha da arttıran devrim niteliğinde bir teknoloji ile yarının akıllı mobilitesinin bu vizyonunu gerçekleştirmeyi hedefliyor. Dünyanın ilk motorlu araç üreticisi olarak Mercedes-Benz “otomobilden x’e” iletişimine başlayacak. Sofistike teknoloji, araçların kendi aralarında ve araçlar ile trafik altyapısı arasında şebekelenmiş bağlantılar kuruyor. Araç, böylece tehlikeleri, sürücü onları algılamadan önce “görüyor” ve sürücüyü zamanında uyarıyor. “Otomobilden x’e” iletişiminin çalışma şeklini, “otomobilden x’e” iletişimi geliştirme şefi Dr. Christian Weiss anlatıyor.

Emniyet ağı
Basit terimlerle ifade edecek olursak, Weiss, otomobilden x’e iletişimini, “hem araçlar arasında hem de araçlar ile trafik altyapısı arasında radyo bazlı bilgi alışverişi” olarak tanımlıyor. “Bunun bir başka avantajı da, geleneksel sensör dışındaki yöntemlerle sürücünün görüş alanının dışında olan noktalardan da bilgi elde edebilmemizi sağlaması.” diye ekliyor. Bu bilgiler var olan sistemleri tamamlayan birçok yeni yardım fonksiyonunun temelini oluşturuyor. Weiss, ayrıca “Otomobilden x’e iletişimi, sürücünün tehlikeli durumları önceden bilmesini sağlamamıza yardımcı oluyor. Örneğin, sürücüleri yanlış yolda olduklarına dair veya yaklaşmakta olduğumuz aracın arkasının hangi noktada bittiği hakkında uyarabiliyoruz; mesela bir kavşakta, arkadan veya yandan yaklaşmakta olan acil durum araçları hakkında uyarabiliyoruz.” diyor.

İletişim sayesinde verimli mobilite
Araç tehlike noktasına yaklaştığında, sürücü sesli ve görsel olarak uyarılır. Bu, sürücünün duruma hazırlıklı olabilmesini, sürüş davranışını buna göre ayarlayabilmesini ve kazalardan kaçınabilmesini sağlar. Sistem, trafiği daha güvenli hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda verimlilik sağlıyor. Kaza oranı azaldığında, trafik sıkışıklığı olmuyor ve trafik daha rahat akıyor.


teknoloji

    8 Yorum

  1. Melih Benze:

    Çok faydalı ve gelişmeye açık bir teknoloji.

    Bana kalırsa devletler bunun önünü açmalı ve yollara NFC tarzında bir teknoloji yerleştirilmeli. Böylece yol durumu, hava durumu, yolun sıcaklığı ve kayganlığı vb. hakkında bilgi verilebilir, hatta hız limitleri dahi buna göre değiştirilebilir. Ayrıca araba da kendini bu koşullara göre optimize edebilir.

  • SON EKLENENLER