Müzik dolu günler başladı!
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın her yıl düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl kapılarını tüm müzikseverlere bir kez daha açtı. 40. yılını kutlayan festivalin açılışı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen özel bir davet ile yapıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı açılış konuşmasında festivalle ilgili düşüncülerini şöyle ifade etti: “İstanbul Müzik Festivali, tam 40 yıldır klasik müziğin dünyadaki en seçkin örneklerini ve önde gelen yıldızlarını İstanbul’da müzikseverlerle buluşturuyor. 40. festivalin teması “umut ve kahramanlar”. 1973’ten bu yana kesintisiz olarak düzenlediğimiz bu festivalin, İstanbullu sanatseverlere her yıl yenilenen bir umut verdiğine, insanlığı yücelten değerlerin güçleneceği bir ortamın yaratılmasına katkıda bulunduğuna inanıyoruz. Bu yıl da müzikseverleri yeni umutlar ve yeni kahramanlarla tanıştıran bir festival sunabildiğimizi ümit ediyor, tüm konuklarımıza zevkli bir festival diliyorum”. Ayrıca törende Onur Ödülü’ne layık görülen ünlü piyanist Hüseyin Sermet ve festivale destek veren şirketlerin yöneticileri, ödüllerini Bülent Eczacıbaşı’ndan aldı. Mercedes-Benz Türk A.Ş Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz da Mercedes-Benz Türk adına plaket aldı. Ödül töreninin ardından organizasyon, Borusan Senfoni Orkestrası’nın Beethoven’ın “9. Senfoni” eserini sahnelemesi ile devam etti. Konserde her biri kendi alanında uzman müzisyenler, konuklara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

Bugüne kadar 40 bini aşkın sanatçıyı ağırlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki organizasyonunda 25 farklı konser sahnelenecek. 31 Mayıs tarihinde başlayan festival, 29 Haziran tarihine kadar devam edecek ve 750’nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak.

26 yıldır Istanbul Müzik Festivali’ne aralıksız destek veren Mercedes-Benz Türk, bu yıl 16 Haziran’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek “Deutsches Symphonie Orchester Berlin” konserinin sponsoru oldu.

İki eser dünya prömiyerini yapıyor!
Besteci Giya Kancheli’nin “Lingering” adlı eseri 11 Haziran’da ilk defa Aya İrini’de dinlenebilecek. Festival için Fazıl Say’ın hazırladığı eseri “Mezopotamya Senfonisi” ise Haliç Kongre Merkezi’nde 23 Haziran’da izleyicileri ile buluşacak.

Etkinliğin gelenekselleşen mekânları
Festival konserleri, festivale geçmiş yıllarda da ev sahipliği yapan Aya İrini Müzesi’nin yanı sıra Haliç Kongre Merkezi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Süreyya Operası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi farklı mekânlarda gerçekleştirilecek.


yaşam
  • SON EKLENENLER