İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 33. İstanbul Film Festivali bu yıl da sinemaseverlerin karşısına zengin bir programla çıkıyor. Her yıl yaklaşık 150 bin izleyiciye ulaşan ve Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği olarak görülen festival, 5-20 Nisan tarihlerinde arasında gerçekleştirilecek. Festival, 20’nin üzerinde bölüm ve 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta yaşatıyor.

Açılış ve kapanış töreni
33. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Cuma akşamı yapılacak açılış töreniyle başlıyor. Törenin hemen ardından Stephen Frears’in, Philomena / Umudun Peşinde, festivalin açılış filmi olarak gösteriliyor. 19 Nisan Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak kapanış ve ödül töreni gecesinde Altın Laleler ile festivalin diğer ödülleri sahiplerini buluyor. Törenin ardından Uluslararası Yarışma’da Altın Lale Ödülü’nün sahibi olan film kapanış filmi olarak gösteriliyor.

Festivalin onur ödülleri
İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü bu yıl, tarih, savaş ve insan yazgısı kavramlarını sık sık yapıtlarına konu eden büyük usta Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda alıyor. Ödülü, sağlık sorunlarından ötürü İstanbul’a gelemeyecek olan yönetmenin adına, filmin başrol oyuncusu alıyor. Yönetmenin Walesa: Man Of Hope / Walesa adlı filmi 12 Nisan Cumartesi günü gösterimde olacak. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri bu yıl yedi saygın isme takdim ediliyor.

Festivalin açılış töreninde Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş senarist Umur Bugay, oyuncu Sevda Ferdağ, yapımcı Abdurrahman Keskiner, oyuncu Eşref Kolçak, müzisyen Atilla Özdemiroğlu ile yönetmen, senarist ve yapımcı İrfan Tözüm’e İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri takdim ediliyor. İstanbul Film Festivali, popüler ve nitelikli film yapımcılığında 40. yılını kutlayan Fransız yapım şirketi MK2’nün kurucusu Marin Karmitz’e de Sinema Onur Ödülü takdim ediliyor. 2014 yılında sinema kariyerinin 40. yılını tamamlayan, bağımsız film dağıtımcılığının ünlü ismi, yönetmen ve yapımcı Marin Karmitz festivalin 19 Nisan Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış ve ödül töreninde Sinema Onur Ödülü’nü almak üzere İstanbul’da olacak.

Festivali biletleri satışta!
33. İstanbul Film Festivali biletleri Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00), biletix.com ve Atlas ve Rexx sinemalarında ana gişelerden temin edilebilir.
Festivali’nde bilet fiyatları tam 16 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için ise 21.30 seansları ve Akbank Galaları’nın ilk gösterimleri haricinde 11 TL. Akbank Galaları bölümündeki filmlerin Atlas Sineması’nda yapılacak olan ilk gösterimlerinin bilet fiyatları 20 TL olacak. Hafta içi gündüz seanslarındaki indirimli bilet uygulaması bu yıl da devam ediyor. İstanbul Modern ve Pera müzelerinin salonlarındaki gösterimlerin tümü, diğer salonlardaki gösterimlerin ise hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seansları yalnızca 6 TL.

Seanslar geçen yıllarda olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin büyük ilgi gören “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümü bu yıl da devam ediyor. Festival süresince her cuma ve cumartesi gecesi 24.00 seansında bir film izleyicilere sunuluyor.

Festival programına göz atmak İçin…
Festivaldeki filmlerin bilgileri, festivalin çizelgesi, etkinlikleri ve tüm detaylar için http://film.iksv.org adresini takip edebilirsiniz.

33. İstanbul Film Festival’inde hangi filmler izlenmeli?
2013 ve 2014’ün nitelikli yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından Sundance ve Berlin film festivallerinde prömiyerleri yapılan eserlere, belgesellerden çocuk filmlerine uzanan sinema şöleni yaşatacak olan 33. İstanbul Film Festivali’nde bu yıl da tadına doyulmayacak 15 gün sizleri bekliyor!

İyi seyirler!

İzlenmesi Gereken 10 Film
1- Körlük (Blind) – Eskil Vogti
2- Elyazmaları Yanmaz (Dast-Neveshtehaa Nemisoosand) – Mohammad RasoulofTom 3- Çiftlikte (Tom à la ferme) – Xavier Dolan
4- Ben, Kendim ve Annem (Les Garçons et Guillaume à table!) – Guillaume Gallienne
5- Kefaret (Redemption) – Miguel Gomes
6- Ida- Pawel Pawlikowski
7- Ben O Değilim (I’m Not Him) Tayfun Pirselimoğlu
8- L’inconnu du lac (Göldeki Yabancı) – Alain Guiraudie
9- İtirazım Var (Let’s Sin) Onur Ünlü
10- Sıfır Teorisi (Zero Theorem)


yaşam
  • SON EKLENENLER