Mercedes-Benz Türk’ün, kaliteli hizmet ve servis sunabilmek amacıyla yürüttüğü çalışmalarından biri olan “Teknisyen Olimpiyatları” ile, yetkili servislerinde görev alan teknisyenlerin bilgi ve beceri seviyelerini ölçmeyi ve gelişimlerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Araç ve hizmetlerinde sunduğu kalitede üstünlüğü, mühendislikte uzmanlığı, ürün ve hizmet çeşitlerinin devamlılığını sunan Mercedes-Benz, “Teknisyen Olimpiyatları” uygulamasıyla müşterilerinin memnuniyetini daha üst seviyelere taşımayı ve markaya olan bağlılık zincirini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Mercedes-Benz Teknisyen Olimpiyatları ön eleme sınavları 13.06. – 19.06.2011 tarihleri arasında 4 ayrı sınav merkezinde (İstanbul, İzmir, Adana ve Aksaray) yapıldı. Ön eleme sınavlarına 142 bakım teknisyeni, 288 sistem teknisyeni ve 66 arıza teşhis teknisyeni olmak üzere toplam 496 sertifikalı teknisyen katıldı. En yüksek puanı alan katılımcılar, dereceye girerek finallere katılmaya hak kazandılar. “uygulamalı sınav, yazılı sınav, beceri sınavı ve takım çalışması” olmak üzere 4 aşamadan oluşan final sınavları, 29 Eylül 2011 tarihinde yapıldı.

Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetleri Eğitim Bölümü tarafından başlatılan ve 2003 yılından beri “Mercedes-Benz Teknisyen Olimpiyatları” adı altında gerçekleştirilen organizasyonun sonunda Mercedes-Benz Türk Pazarlama Merkezi’ nde ödül töreni düzenlendi. 30 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilen bu törende, dereceye giren başarılı teknisyenlerin ödülleri Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ve Satış Sonrası Hizmetleri Müdürü Ergiz Esen tarafından takdim edildi.

Mercedes-Benz Türk Teknisyen Olimpiyatları 2011 Kazananlar Listesi

Kamyon Bakım Teknisyenliği Otobüs Bakım Teknisyenliği Otomobil Bakım Teknisyenliği Hafif Ticari Araç Bakım Teknisyenliği
1. GÜRKAN GÜRSES
Birollar Otomotiv
SEYHAN ATAĞ
Koluman/Tarsus
MUSTAFA DEGE
Has Otomotiv/Avcılar
BİLGİN ÖZTÜRK
Has Otomotiv/İstoç
2. YAKUP AKYILDIZ
Hasmer/Düzce
GÖKHAN USLUCA
Has Otomotiv/Avcılar
ERKAN DOĞAN
Gülsoy Otomotiv/Florya
ADEM KILIÇ
Gülsoy Otomotiv/Florya
3. YÜCEL ÖZDEMİR
Has Otomotiv/İzmir
TURGAY KALKAN
Mengerler/İzmir
MEHMET ALİ ACAR
Birollar Otomotiv
FUAT GÜMÜŞ
Mengerler/Ankara

 

Kamyon Sistem Teknisyenliği Otobüs Sistem Teknisyenliği Otomobil Sistem Teknisyenliği Hafif Ticari Araç Sistem Teknisyenliği
1. SELÇUK SERDAR KARADERE
Bayraktarlar/Merkay
MEHMET ÖZCERRAH
Mengerler/Otogar
İLHAN GÜNDÜZ
Mengerler/Bursa
SERDAL SIĞIRCI
Gelecek Otomotiv/Malatya
2. MEHMET ALİ BAŞ
Hasmer/Düzce
ADEM YAŞAR KÜÇÜK
Bayraktarlar/Merkon
YALÇIN KARACA
Hasmer/Düzce
ÜMİT MANTAR
Mengerler/Bursa
3. NECDET TUNÇ
Has Otomotiv/Susurluk
ŞÜKRÜ DÜZOVA
Mersal Otomotiv
ERSEN ZIH
Mengerler/İzmir
SERKAN ÖZTÜRK
Mengerler/Davutpaşa

 

Kamyon Arıza Teşhis Teknisyenliği Otomobil Arıza Teşhis Teknisyenliği Hafif Ticari Araç Arıza Teşhis Teknisyenliği
1. YAŞAR ALTAŞ
Hasmer/Düzce
ASLAN YENİCE
Mengerler/Ankara
ÜMİT GÖDEN
Mengerler/Davutpaşa
2. ERCAN KARAKÖSE
Mengerler/Ankara
ADEM GÖZLETEN
Mengerler/Davutpaşa
CUMALİ ALPER DALKILIÇ
Koluman/Tarsus
3. MURAT KAYA
Koluman/İstanbul
OSMAN GÖÇ
Has Otomotiv/Avcılar
SALİH GÜR
Hatay Has Otomotiv


“En İyi Takım” üyeleri

Kamyon GÜRKAN GÜRSES – Birollar Otomotiv RAMAZAN KARTAL – Has Otomotiv/Hadımköy YAŞAR ALTAŞ – Hasmer/Düzce
Otobüs SEYHAN ATAĞ – Koluman/Tarsus ADNAN ŞAHİN – MB Türk Merkez Servis
Otomobil AHMET HATİPOĞLU – Birollar Otomotiv İLHAN GÜNDÜZ – Mengerler/Bursa RAMAZAN ÖZDEMİR – MB Türk Merkez Servis
Hafif Ticari Araç RECEP ŞENSOY – Has Otomotiv/Avcılar MUSTAFA YILMAZ – Gülsoy/Florya AHMET HATİPOĞLU– MB Türk Merkez Servis

teknoloji

  3 Yorum

 1. Ali Değirmenci:

  Mengerler Ankaradan katılan; Aslan Yenice,Ercan Karaköse,Fuat Gümüş ustalarımı tebrik ederim…

 2. hacı ismail kahraman:

  Yakıt pilinden motoruna kadar yerli olan ve ‘bor’la çalışan otomobil test edildi.

  İHLAS SON DAKİKA – Bor madeniyle çalışan otomobili test eden Bakan Nihat Ergün, aracın performansından çok etkilendiğini söyledi.

  PİLİN PATENTİ BİZDE
  1 kilogram borhidrürden çıkan hidrojenin ürettiği elektrikle 35 kilometre yol yapan aracın yakıt pilleri için Türk Patent Enstitüsü’nden patent de alındı.

  Dünya bor rezervlerinin yüzde 70’inden fazlasına sahip olan Türkiye’de, TÜBİTAK ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından üretilen “bor’la çalışan yerli otomobil’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından test edildi.

  Bor madeninden üretilen ‘Sodyum Borhidrürlü Yakıt Pili’ne sahip olan araç, borhidrürden elde edilen hidrojenle çalışıyor.

  Aracın çalışmasını sağlayan bor madeninin yaklaşık 900 milyon tonluk rezervle Türkiye’de olması projenin en önemli yönünü oluşturuyor.

  Aracın yerli yakıt pili ve yerli motora sahip olması ise heyecan uyandıran diğer noktalar olarak öne çıkıyor. Tamamen yerli imkânlarla üretilen araç içerisinde 20 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. Aracın maksimum hızı 80 km/saat ve menzili 100 km olarak ölçüldü. Proje, günümüz elektrikli araçlarında kullanılan lityum iyon pillerin ithal olması sebebiyle de büyük önem arzediyor.

  Bakanlık olarak otomotive yönelik çalışmaların başında, yerli bir otomobil markası oluşturmak geldiğini vurgulayan Nihat Ergün, yeni nesil teknolojilere ve bu alandaki çalışmalara ayrı bir önem verdiklerini söyledi. “Dünya bor rezervinin yüzde 70‘inin ülkemizde bulunması bu alandaki çalışmalarımıza ayrı bir anlam katmaktadır” diyen Ergün, “Bor yakıt pilleri, farklı bir alternatif olarak karşımızda duruyor.

  Yerli otomobil üretimi için girişimde bulunacakların üretim aşamasında bu konuya yönelik de Ar-Ge çalışmaları yapmaları gerekiyor. Geliştirilecek bu piller sadece otomotiv sanayinde değil, savunma sanayinde de kullanılabilir. Özellikle, Türk Silahlı Kuvvetlerinin arazide kullandıkları ağır bataryalar yerine daha hafif ve daha fazla enerji veren bu pillerin kullanılması mümkündür” diye konuştu.

  Kimde ne kadar var?
  Dünyada bilinen bor rezervleri şöyle:
  Ülke Rezerv (Bin ton)
  Türkiye 885.000
  ABD 80.000
  Rusya 35.000
  Çin 47.000
  Arjantin 9.000
  Bolivya 19.000
  Şili 41.000
  Peru 22.000
  Kazakistan 102.000
  İran 1.000
  Toplam 1.241.000

  SİZE BİR TAVSİYEM VAR. BAKIN SİZE BİR TEKNOLOJİ ÖRNEGİ. BU FIRSATI KAÇIRMAYIN. ASLINI ASTARINI ARAŞTIRIN. BANA GÖRE GÜZEL BİR OYUN. FAKAT KOORDİNATLAR BİRBİRİNİ TUTUMUYOR. VE BUNU İŞARET ETİKLERİ KAPASİTEYE GETİRECEK BİR TESİS TÜRKİYEDE YOK. BEN ARAŞTIRMALARIMI PTABLE.COM ÜZERİNDEN YAPIYORUM. GENEL BİR MANTIK DÜZENEGİNİ ARIYORUM. BULDUKLARIMI REZERVE EDİYORUM. KOSKOCAMAN BAKAN DENİYOR ARACI SİZ GENE HÜKÜMETİN PEŞİNE TAKILIN. İYİ BİR TEKNİSYENE BENZİYORLAR. UCUZ BİR DEZGAH GİBİ DURUYOR. VE BUNU KULLANMAYA KALKACAKLARINI SANIYORLAR GİBİ.
  BUNU DÜNYA YUTARMI DİYE DÜŞÜNÜYORUM AMA PEK FİKRİMDE YOK. HAYATTA GELİŞEN FORMATLARIN KAMUDAN DEGİL ÖZEL VE ŞİRKETLERDEN GELEBİLECEGİ MANTIGINI BENİMSİYORUM. BU KONUDA AYNI FİKİRDE OLABİLECEGİMİZ İHTİMAL YÜKSEK. SAYIN DAİMLER…

 • SON EKLENENLER