“Popemobile” Mercedes-Benz VIP sınıfın en ünlü olan modelidir. 1980 yılında Papa 2. John Paul’ün Almanya ziyaretinde, Papa’yı rüzgâr ve yağmurdan korumak için üretildi. 1981 Mayıs ayında gerçekleşen suikast girişiminden sonra, gövde kısmı kurşun geçirmez kaplama ile desteklendi. Mercedes-Benz arazi aracının üzerine yerleştirilen ve sipariş üzerine yapılmış ünite,  Papa’ya birçok yolculuğunda eşlik etti.

Mercedes-Benz, 1981 yılında Frankfurt’ta gerçekleştirilen Uluslararası Otomobil Fuarı’nda “Auto 2000”i gösterdi. Projenin amacı, yakıt tüketimini azaltmaktı. Bunu yapabilmek için, üç sürüş biçimi ilk defa test edildi: silindirli yakıt tasarrufu sistemli bir V8 benzinli motor, V6 turbo dizel motor ve bir otogazlı motor.

Mercedes-Benz 500 SEC iki kapılı bir S-Serisi otomobildir ve CL-Serisi’nin öncülerinden biridir. 1981’de üretilen SEC Coupé en çok satan otomobil oldu. İki kapılı otomobiller özellikle güvenlik, konfor ve iki kişi ile bagajın rahat sığabileceği bir uzun yol otomobili olarak sunuldu.

190 ve 190 E modelleriyle Mercedes-Benz 1982 yılında üçüncü nesli sunarak, orta büyüklükteki otomobillerde ürün çeşitliliğini artırdı. “Bebek Benz” adıyla anılan otomobili düşük rüzgâr direnci ve ağırlığı sebebiyle daha az yakıt tüketti.  Kompakt tasarımına rağmen, daha geniş Mercedes-Benz otomobiller kadar güvenli ve rahattı.

Ringo Starr, Beatles’ın önceki bateristi 190E’yi 1984’te aldığında, otomobil hâlâ iki litrelik motor versiyonuyla üretiliyordu. Starr bu otomobilin motorunu İngiltere’de 190 E 2.3’e dönüştürdü. Onun “Bebek Benz”inin bir rüzgârlığı, spor bir direksiyonu ve spor bir egzozu vardı, aynı zamanda renkli alüminyum tekerlekler ve daha güçlü 2.3 litrelik bir motora sahipti.

Mercedes-Benz ilk station vagon modelini 1977’de sunduğu zaman, bu tür otomobillerin ticari araç imajına son verdi. Modellerin ünvanı “T” oldu. “T”, turizmi ve taşımayı temsil ediyordu. Artık, station vagon sadece ticari kullanım için üretilmekten çok, boş zamanlarına değer veren ve seyahat ederken konfor arayanların tercihi oldu.

Mercedes-Benz 380 SEL, 1979 yılında üretilen S-Serisi, 126 Sedan otomobillerden biriydi. Bunlar krom kaplı metal tamponların yerine aerodinamik tasarımlı tamponun gövdeye eklendiği ilk Mercedes-Benz araçlardır. Bu tamponlar, ardından üretilen modellerin tasarımını da etkiledi. 1981’den başlayarak, dünyada ilk defa, hava yastıklarını opsiyonel bir ek özellik olarak sunan modellerdir.

500 SL’i 1988 ve sonrasında aktör Hardy Krueger kullandı. Birçok başka film yıldızı da Mercedes-Benz’i tercih etti. Sadece özel hayatlarında değil, kamera önünde de… 107 model spor otomobiller,  American Gigolo, Beverly Hills Cop gibi filmlerde ve aynı zamanda Dallas, Hart to Hart gibi dizilerde de sıklıkla görüldü.

Sauber takımına partner olarak, Mercedes-Benz 1988 dünya şampiyonasına C9 aracıyla katıldı. Bu partnerlik beş yarış kazandı ve sezon sonu sıralamalarını ikinci sırada bitirdi. 1989 yılında, C9 Mercedes-Benz’in klasik gümüş logosunun şanına yakışan sekiz yarış kazandı.


modeller

    5 Yorum

  1. Ali can:

    Gercekten dunyanin en kaliteli arabasidir mercedes!
    Gerek saglamligi, gerekse konforuyla gönullerde taht kurmustur!

  • SON EKLENENLER