OTONOM SÜRÜŞ, geçmişte akıllara bilim kurgu film ve romanlarını getirse de günümüzde bu teknoloji hayatımızın içinde yer alıyor. Artık, yakın gelecekte bizi nelerin beklediğine ve bu süreçte yapılması gerekenlere odaklanıyoruz.

Yarı otonom

Bu sistemde sürücü, aracın otomatik fonksiyonlarını sürekli olarak takip ettiği için sürüş dışında herhangi bir şeyle ilgilenemiyor. ‘Yarı Otonom’ sürüş fonksiyonu Mercedes-Benz modellerinde uzun yıllardır “Intelligent Drive” (Akıllı Sürüş) başlığı altında yer alıyor. Örneğin, Yeni E-Serisi’nde bulunan gelişmiş DRIVE PILOT, sürücünün iş yükünü azaltan, stresini düşüren ve yoldaki konforu artıran bir dizi başka inovasyon da sunuyor.

Yüksek düzeyde otonom

Sistem kendi sınırlarını biliyor ve gerekli durumlarda sürücüyü zamanında müdahale etmesi için uyarıyor. Böylece sürücünün belirli bir oranda sürüş dışı faaliyet gösterebilmesi mümkün olabiliyor. Örneğin, Mercedes-Benz tarafından 2014’te tanıtılan Future Truck 2025, bu düzeyde bir otonom sürüş kabiliyetinin iyi bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Tam otonom

Sistem herhangi bir durumun üstesinden tamamen otonom olarak gelebiliyor. Böylece sürücünün tetikte olmasını gerektiren bir durum kalmıyor ve sürücü istediği sürüş dışı faaliyeti gerçekleştirmekte özgür olabiliyor. Bu da sürücüsüz otomobili gerçeğe dönüştürüyor.

www.mercedes-benz.com.tr


Genelteknoloji
  • SON EKLENENLER