20. yüzyılın ikinci yarısında sanat ortamını şekillendiren Kobra akımının öne çıkan eserlerinden oluşan geniş bir seçki sanatseverlerle buluşuyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü Sergi’si, adını, sanatçıların geldikleri Kopenhag, Brüksel ve Amsterdam’ın ilk harflerinin bileşiminden alıyor.

Kobra sanatçıları tarafından hayata geçirilen ve yalnızca 1948-1951 yılları arasında uygulanan bu avangard akım 60’ın üzerinde eser ile temsil ediliyor. Seçki; tablo, heykel, kumaş, seramik, kağıt üzerine işler, caz müziğinden ilham alan çalışmalar ve belge niteliğindeki malzemelerden oluşuyor. Sergide, Kobra döneminin öne çıkan isimlerinden Karel Appel’e ait “Femme, Enfants, Animaux” (Kadınlar, Çocuklar, Hayvanlar) isimli ünlü tablonun yanı sıra Eugène Brands, Constant, Corneille, Asger Jorn gibi sanatçıların imzasını taşıyan önemli eserler de yer alıyor.

Kobra akımının sergisi, yaz boyunca İstanbullulara ve şehri ziyaret eden turistlere önemli bir kültür ziyafeti sunacak. Sanatseverlere, çocuksu duygularını canlandıracak ve yaratıcı yönlerini tetikleyecek bir deneyim vaat eden sergi, ziyaretçilerini, Kobra akımının gelişiminin yanı sıra, 1930-1960 yılları arasında Avrupa ve Türkiye’deki sosyal, tarihsel gelişmelerin paralel kurguyla anlatıldığı keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.
Sergi 16 Eylül tarihine kadar görülebilir.


yaşam
  • SON EKLENENLER